Sádrokartónový strop

Jak sme onehdy pred časom kúpili byt, rozhodli sme sa že ho celý prerobíme. Súčasťou prerábky je aj strop. Ak ste celý život žili v paneláku je možné že ste si to nikdy nevšimli, ale ostatní si to iste všimli. Strop. Strašne krivý strop, panely ktoré ani k sebe nepasujú, každý v inej výške. Videl som stovky fotiek "úplných" rekonštrukcií ale na máloktorej bol spravený aj strop.

Pri prerábaní stropu nieje veľa možností. Môžete použiť polystyrénové panely. Tie nalepíte na strop a hneď to vyzerá inak. To je taká rýchla a jednoduchšia možnosť. Alebo sa pustíte do niečoho väčšieho.

A tou väčšou rekonštrukciou je sádrokartónový strop, sádrokartónové podhľady. Ak ste to nikdy predtým nerobili možno sa zľaknete. Ale naozaj sa netreba ničoho báť. Dnes už nič nieje také zložité ako kedysi. Stavebná chémia, náradie, postupy, to všetko neuveriteľne zjednodušuje prácu.

Najprv si kúpte v Baumaxe knihu Sádrokartóny zvládneme sami. Stojí okolo troch eur. Je to od Rigipsu, firmy čo robí sádrokartóny. Je v nej úplne všetko, podrobne popísané, s fotkami. Pre zaujímavosť si prejdite aj diskusie na internete a porozprávajte sa s ľuďmi aby ste zistili že sedemdesiat percent ľudí robí sádrokartóny zle. Vy sa ale držte knihy a nemôžete nič pokaziť.

Ešte pár dobrých rád. Zožeňte si poriadny rebrík, také tie hliníkové schodíky sú vhodné tak akurát na zakrátenie žiarovky, ale na prácu nie, rozpadne sa to skôr než by ste chceli. Poriadna vŕtačka. S pneumatickým príklepom. Ja som celý byt robil s Tesco vŕtačkou, tou najdrahšou, vydržala dlho ale tesne pred koncom prác odišla aj tá. Poriadne vrtáky, aspoň dva. Také do betónu. Pripravte sa na to že do stropu navŕtate dosť veľa dier, nejde to samo, budú vás dosť bolieť ruky. A bude tam veľa prachu.

Pri stavbe konštrukcie treba poriadne všetko premerať, ukotviť, vyrovnať podľa vodováhy.

Pripevňovanie sádrokartónových dosiek na konštrukciu určite nezvládnu ženy jak to môžeme vidieť na fotografiách v tej knihe, je to ťažké jak sviňa. Dvaja poriadni chlapi majú čo robiť.

Tmelenie ide dobre, použite kvalitné výrobky na to určené.

Pred maľovaním celý strop natrite penetračným náterom aby celá plocha získala rovnakú nasiakavosť.

Nebojte sa.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára